Kam na písečné pláže v Chorvatsku?

Chorvatsko - oblasti s písečnými plážemi

Podél téměř 6.000 km dlouhého chorvatského pobřeží Jadranu se rozprostírají nádherné pláže, které svou pestrostí a členitostí každoročně přitahují mnoho turistů a milovníků slunění a vodních radovánek. Protože v Chorvatsku převažují pláže oblázkové a štěrkové, vybrali jsme pro vás tipy na méně časté, písčité, případně kombinované pláže. Můžete si zde užívat moře a pláže bez speciální obuvi, hrát plážový volejbal a vaše děti třeba stavit hrady z písku.

 

ISTRIE

Pláž Bijeca

Tuto pláž najdete v Medulinu, kde se rozpíná 1 km podél pobřeží. Písečný povrch a pozvolný vstup do moře je vhodný především pro rodiny s dětmi a méně zdatné plavce. Na pláži si můžete zapůjčit lehátka i slunečníky, nebo využít stínu okolních stromů. Děti se budou radovat z jízdy na vodním tobogánu, dospělí mohou zkusit plážový volejbal na místním hřišti. Občerstvení vám nabízejí okolní bary a restaurace. Nejbližší ubytování v apartmánech vám poskytne městečko Medulin a jeho blízké okolí.

Pláž Koversada

Na Istrii nedaleko městečka Vrsar najdete nádhernou pláž Koversada, která je kromě písku místy i skalnatá a oblázková. Tato pláž byla oceněna "Modrou vlajkou" a tak můžete očekávat vysoký standard čistoty moře a plážového servisu. V hlavní části pláže je vstup do moře přizpůsobený pro handicapované osoby. Pronájem lehátek a slunečníků, občerstvení v kavárnách a restauracích vám umožní skvělé podmínky pro relaxaci na krásné pláži. 

KVARNER

Rajská plaža

Překrásná 1,5 km dlouhá písčitá pláž v malém turistickém středisku Lopar na ostrově Rab nese jméno Rajská plaža. Čeká vás tady velmi mělké moře a navíc se o bezpečnost vás i vašich dětí na pláži stará i plavčík. Tato pláž byla oceněna "Modrou vlajkou" za čistotu moře a okolí. Veškerý plážový servis, jako jsou lehátka, slunečníky, sprchy, množství barů a restaurací jsou samozřejmostí. Pokud jste vyznavači aktivního odpočinku, můžete využít širokou nabídku vodních sportů, nebo areál sportovního centra s hřišti na tenis, basketbal, fotbal, minigolf nebo volejbal.

Pláž Sahara

Jednou z nejznámějších pláží na ostrově Rabu je písčitá a velmi mělká pláž Sahara. Jde o rozsáhlou, čistě přírodní pláž, kde neuvidíte žádné bary a restaurace. Je obklopena borovým lesem a dovoz občerstvení zajišťuje malá loď, která sem každodenně připlouvá. Tuto pláž mají v oblibě i naturisté. Vyberte si apartmán na ostrově Rab a prožijte dovolenou v lázeňském místě s mimořádně čistým ovzduším vhodným pro alergiky.

Crni Molo

Tato písčitá pláž se nachází přímo v městečku Crikvenica a je jednou z nejznámějších pláží Crikvenické riviéry. Pro své podmínky je oblíbenou destinací nejen rodin s dětmi ale i mladých aktivních turistů. Poskytuje různé sportovní aktivity jako například aerobik, plážový volejbal, minigolf, nebo možnosti vodních sportů a tobogánů. Pronajmout si můžete lehátka i slunečníky, k dispozici jsou sprchy a široká nabídka občerstvení v okolních kavárnách a restauracích. V oblasti Crikvenica najdete mnoho možností ubytování jak v apartmánech, nebo v rekreačních domech, které vám poskytnou více soukromí.


SEVERNÍ DALMÁCIE

Pláž Zaton

Písečnou a částečně oblázkovou 1,5 km dlouhou pláž můžete navštívit 13 km západně od Zadaru. Čisté moře a špičková upravenost okolí vysloužila této pláži ocenění "Modré vlajky". Pláž Zaton obklopuje borový háj, zábavní parky pro děti a objekty zajišťující občerstvení. Kromě klasických vodních radovánek tady můžete hrát tenis, volejbal, minigolf, nebo se koupat v bazénovém komplexu s vyhřívanou sladkou vodou. Tato pláž je přizpůsobena i osobám s tělesným postižením. Ubytování v blízkosti krásné pláže najdete v oblasti Zadaru.

Pláž Ninská laguna

Nádherná písečná pláž Ninská laguna leží v zadarské riviéře, v malém historickém městečku Nin. Pláži se také přezdívá jako "Královnina pláž" a nabídne vám impozantní pohled na pohoří Velebitu. Mělký vstup do moře, zázemí barů, restaurací a kaváren láká k pobytu na této pláži všechny věkové kategorie turistů. Využít můžete nabízený pronájem lehátek a slunečníků, sprchy, šatny a toalety jsou tady nezbytným standardem. Ze sportovních aktivit jsou nejčastější plážový volejbal, badminton, na vodní hadině třeba kitesurfing. Pokud chcete být v blízkosti této pláže, ubytujte se v některém z apartmánů nebo rekreačních domů městečka Nin.

Pláž Sabunike

V blízkosti Ninu najdete další písečné pláže vhodné pro rodiny s dětmi. Krásné pláže nejsou hned pod obcí Privlaka, ale až po 200 m směrem k Ninu. Voda je zde díky mělčině, která zasahuje místy až 200 m od pobřeží, vždy teplejší. Děti se zabaví sbíráním mušlí, kterých je tady hodně. Tato oblast vám ale kromě koupání v moři nabízí i volně přístupná ložiska s léčivým bahnem, které má blahodárný vliv na revmatické nebo kožní problémy. Připravte se tedy na to, že možná potkáte turisty, kteří jsou celí potření černým bahnem. Pobřeží v Sabunike je směrováno k severu a tak v dáli uvidíte pohoří Velebitu. V Sabunike je několik restaurací, cukrárna, stánek s pečivem.

Pláž Kostanj

Na ostrově Ugljan najdete písečnou pláž Kostanj s mělkým dnem. Pokud nejste zrovna zdatní plavci a hledáte odpočinek na pláži vzdálené od ruchu přeplněných středisek, bude pro vás toto místo skvělou volbou. Pláž, moře a přírodní stín borového lesa, který pláž lemuje, si tu můžete nerušeně užívat po celý den.

Pláž Telaščica

V jižní části ostrova Dugi Otok v hlubokém zálivu leží zátoka Telaščica, která je díky nádherné panenské přírodě vyhlášena přírodním parkem. Scenérie skalního hřebenu Grpaščak, který padá do moře téměř kolmo z výšky 150 m a krajina hojně porostlá borovými lesy, olivovníky a fíkovníky, řadí tuto oblast mezi nejmalebnější přírodní zákoutí Jadranu. Najdete tady několik dlouhých písečných pláží s písčitým dnem, kde můžete nerušeně odpočívat obklopeni bujnou vegetací.

Pláž Saharun

V severní části ostrova Dugi Otok můžete navštívit nádhernou 800 m dlouhou pláž Saharun s jemným pískem a blankytně modrým mořem. Tato pláž má kromě mělkého dna a bohaté okolní přírody také možnosti občerstvení v okolních restauracích. Pokud se zdržíte déle, okolní koktejlové bary se vám postarají o zábavu třeba až do rána.


STŘEDNÍ DALMÁCIE

Pláž Zaglav, Stončica, Porat

Jedním z nejvzdálenějších ostrovů od pobřeží je ostrov Vis, který má rozlohu jen 90 km2. Ubytujte se v některém z apartmánů na ostrově Vis a vyberte si jednu ze tří písčitých pláží v dosahu. V blízkosti turistického města Milna najdete klid a čisté moře bez davů na pláži Zaglav. Lehátka a slunečníky si můžete pronajmout, občerstvení zajišťuje restaurace.

Pláž Stončica leží na severní straně ostrova, v blízkosti majáku. Moře je tady teplé, mělčina sahá někdy až 30 m od pobřeží. Písčité dno je bezpečné i pro ty nejmenší. Hustá vegetace, která pláž obklopuje vám poskytne dostatek stínu před ostrým sluníčkem. Kolem pláže jsou rozesety rybářské domy v borovicovém lese. Můžete si pronajmout lehátka i slunečníky, o občerstvení se postará resturace.

Pouze 7 km od Visu leží ostrůvek Biševo, který je atraktivní přírodním úkazem "Modré jeskyně". Podmořský tunel vpouští do jeskyně světlo a tak můžete vidět kouzelné modré dno. Na opačné straně ostrova leží písečná pláž Porat, která je chráněna před silnými větry. Přímo na pláži je bar a rybí restaurace.

JIŽNÍ DALMÁCIE

Velika plaža

V Omiši se rozprostírá pěkná, 1 km dlouhá písčitá pláž, oblíbená milovníky vodních sportů a rodinami s dětmi. Na pláži je k dispozici pronájem lehátek a slunečníků, šlapadel a gondol. Odpočinout si můžete v některých z kaváren, restaurací nebo cukráren v okolí.

Pláž Bačvice

Z centra Splitu je dostupná 300 m dlouhá písečná pláž s dlážděnými částmi, nabízející přístup i pro handicapované turisty. Tato pláž je hlídaná plavčíkem, má mírný vstup do vody a k dispozici jsou tady sprchy, toalety, převlékárny. Pláž Bačvice byla oceněna "Modrou vlajkou" za kvalitní služby. Občerstvení si vychutnáte v některém z barů, restaurací, nebo pekařství v blízkosti pláže. Podívejte se na nabídku ubytování ve Splitu a vyberte si ideální místo vašeho pobytu.

Pláž Lovrečina

V hluboké zátoce, přibližně 4 km od města Postira, najdete krásnou pláž Lovrečina s jemným pískem, který zasahuje až do vzdálenosti 100 m od břehu. Pozvolný vstup do moře předurčuje tuto pláž jako ideální místo na dovolenou pro rodiny s malými dětmi. Místa ve stínu najdete v okolí borovic, občerstvení je zajištěno kavárnou a restaurací přímo na pláži. Nejbližší ubytování najdete v apartmánech ve městečku Postira, nebo v jiných místech naostrově Brač.

Pláž Punta Rata

V Brele na Makarské riviéře se nachází pláž Punta Rata, která byla vybrána mezi 10 nejkrásnějších pláží na světě.Oblázková pláž s písčitým vstupem do moře a křišťálově čistým mořem si také vysloužila poctu "Modré vlajky" za mimořádné prostředí. Z moře vyčnívá velká skála, která vám umožní skoky do vody z výšky několika metrů. Na pláži je k dispozici pronájem lehátek i slunečníků, půjčovna sportovních potřeb a občerstvení v restauracích a kavárnách.


OSTROV KORČULA

Pláž Vela Przina

Na jižní straně ostrova Korčula v obci Lumbarda se nachází velmi oblíbená písečná pláž Vela Przina, která je 150 m dlouhá a je vhodná pro děti. Pláž má otevřený přístup do moře a díky příznivému klima je tak ideální i pro vyznavače plachtění a windsurfingu. Pokud nenajdete ideální ubytování přímo v obci Lumbarda, alternativou mohou být apartmány nebo rekreační domy v pár kilometrů vzdáleném města Korčula.

DUBROVNÍK

Pláž sv. Jakuba

Pod kostelem svatého Jakuba asi 1 km od centra Dubrovníku, leží osamocená písečná a oblázková pláž sv. Jakuba. Nabídne vám překrásný výhled na ostrov Lokrum nebo na hradby historického města. Na pláži si můžete pronajmout slunečníky a lehátka, občerstvení zajišťuje bar. Pokud si vyberete ubytování v okolí Dubrovníku, budete mít v dosahu nejen pláž sv. Jakuba, ale i podmanivou krásu této části Dalmácie spolu s historickými klenoty tohoto nádherného města. (zdroj: avander.cz)

 

Další písčité pláže v Chorvatsku najdete na níže zmíněných místech: 

 

 • Ostrov Korčula - Lumbarda (Bilin Žai)
 • Cvicvenice (Crni Molo)
 • Ostrov Kornat - Kravijecica (Lojena)
 • Nin (Ninská laguna)
 • Ostrov Dugi Otok
 • Ostrov Ungljan
 • Ostrov Susak
 • Ostrov Brač
 • Ostrov Hvar - Jelsa
 • Ostrov Lopud (pláž Šunj)
 • Medulin
 • Ostrov Vis
 • Ostrov Murter
 • Ostrov Pag - Povljana
 • Ostrov Rab - Lopar
 • Split
 • Omiš
 • Zadar (pláž Zaton)
 • Ostrov Mljet
 • Dalmácie u Zadaru - pláž Sabunike
 • Ostrov Krk - Baška
 • Dalmácie - Cavtat
 • Biograd na Moru (pláž Crvena luka)
 • poloostrov Pelješac
 • Dalmácie - sv. Filip a Jakov
 • ....